Home > About Us > Our Achievements > 2016

2016

Achievements in the Cognitive Domain


No.

Competitions and Attainment

1

14th World Children's Haiku Contest:

Cancis B - SKZ JAL Special Prize

Tang LY - Category A

S Ong - Category B

C Ng - Category C

2

The National Chinese Challenge - Champion (Primary School Category)

3

Wits and Words Primary School Debating Championships - Champion (Division 1)

4

Singapore-Malaysia Schools Bilingual Olympiad:

1st Runner-Up (Team)

Individual (Top 30 scorers)

Mei F F

Tay J X

Wong K F

Yuan H E

Yang Z Z

5

Raffles Institution Mathematics World Contest:

Junior Category

1st Overall (Team)

Open Category

2nd Overall (Team)

Junior Division (Individual)

A Chon (Distinction)

L Soh (Distinction)

Lee W X (Distinction)

Tan X Y (High Distinction)

Open Division (Individual)

Lim J T (High Distinction and 3rd overall)

6

15th Inter-school National Scrabble Championship 2016:

Credit - Individual Category

Chua Y J

7

National Spelling Championship:

2nd Runner-Up (Zonal)

Ang D J

8World Robots Olympiad in India 2016:

Top 20 Teams

Muhammad H B M A

Toh J Y

Advait A

9National Junior Robotics Competition 2016:

Best Robot Performance

Muhammad H B M A

Toh J Y

Advait A


Achievements in the Domains of the Aesthetics


No.

Competitions and Attainment

1

Singapore Youth Festival 2016 Arts Presentation For Chinese Orchestra

- Certificate of Distinction

2

Singapore Youth Festival 2016 Arts Presentation For Choir

- Certificate of Distinction

3

Singapore Youth Festival 2016 Arts Presentation For Dance (International Dance Category)

- Certificate of Distinction

4

Singapore Youth Festival 2016 Arts Presentation For Band (Brass)

- Certificate of Accomplishment

5

Singapore Youth Festival 2016 Arts Presentation For Dance (Primary School Level) (Chinese Dance Category)

- Certificate of Accomplishment

6

Singapore Youth Festival 2016 Arts Presentation For Dance (Primary School Level) (Indian Dance Category)


- Certificate of Accomplishment

7

Singapore Youth Festival 2016 Arts Presentation For Dance (Primary School Level) (Malay Dance Category)


- Certificate of Accomplishment


Achievements in the Physical Domain


No.

Competitions and Attainment

1

North Zone Badminton Tournament:

Junior Boys (1st placing)

Junior Girls (3rd placing)

Senior Boys (4th placing)

Senior Girls (4th placing)

2

57th National Primary School Track & Field Championships 2016:

3rd - B Div Girls 4 X 300M Relay

3rd Individual - D Boys 600m - E Eng

2nd Individual - B Girls 300m - C Ho

3

12th National Primary Schools Wushu Championship 2016:

2nd Overall School - Junior Girls

3rd Group Quanshu (Junior Girls)

Chang R Z (Junior Boys)

1st Individual CUDGEL

1st Individual 5-DUAN SWORD

2nd Individual 5-DUAN CHANGQUAN

Koh R E (Junior Girls)

1st Individual 3-DUAN CHANGQUAN

2nd Individual SWORD

V Koh (Junior Girls)

3rd Individual 4-DUAN CUDGEL

K Kwok (Junior Girls)

3rd Individual 4-DUAN BROADSWORD

2nd Individual 4-DUAN CUDGEL

Lin Z N (Junior Girls)

3rd Individual 3-DUAN CHANGQUAN

2nd Individual 5-DUAN BROADSWORD

2nd Individual 5-DUAN CUDGEL

A Lee (Senior Boys)

1st Individual 5-DUAN SWORD

1st Individual 5-DUAN CHANGQUAN

2nd Individual SPEAR

Z Ng (Senior Boys)

3rd Individual CUDGEL

Mok T Y (Senior Girls)

2nd Individual SPEAR

2nd Individual 5-DUAN SWORD

3rd Individual 5-DUAN CHANGQUAN

J Tan (Senior Girls)

1st Individual 4-DUAN CUDGEL

3rd Individual CANGQUAN

1st Individual BROADSWORD

4

National Primary Schools Badminton Championships 2016:

2nd - Junior Boys

5

Futsal Challenge 2016 (Soccer):

2nd and 3rd placing

6

National Inter-School Archery Championship 2016:

3rd Individual D Division Men - Toh J K

7

2016 National Inter - Primary School Taekwondo Championships:

1st Individual Senior Male Poom Belt Under 46 Kg - Tan T Y 

8

57th National Primary School Swimming Championship 2016:

2nd Individual (50M Breast/ 50M Free C Div Girls) - Tang S J

3rd Individual Placing (50M Free/ 50M Breast D Div Girls) - Tang S Y

3rd Individual Placing (50M Fly/ 50M Free C Div Boys) - Choo L R

9

SPP Primary Schools Invitational Fencing Championships 2016:

Bronze (Junior Girls' Sabre) - A Teo


Achievements in the Domains of the Uniform Groups


No.

Competitions and Attainment

1

National Cub Scout Challenge 2016 - Bronze

2

Chief Commissioner Awrd 2016 (Brownies):

Kaashi A R

Khong H X

S Tan

3

Puan Noor Aishah Award 2015 - School unit awarded Silver

4

Frank Cooper Sands Award 2015 - School unit awarded Bronze