Home > About Us > Our Achievements > 2017

2017

Achievements in the Cognitive Domain


No.

Competitions and Attainment

1

National English Writing Competition:

2nd Prize - Lee W X (P6 Res)

2

International Chinese Language compeition (2017): ICLC 2017

Singapore Category

1) Silver Medal: Luo X H 

2) Bronze Medal: Lee I-S

International Category: 

1) Bronze Medal: Luo X H

2) Bronze Medal: Lee I-S

3
Cyber Wellness Student Ambassador Award:

Megan E

4Singapore Mathematics Olympiad for Primary School (SMOPS):

Platinum Award

1) Brandon O J J

2) Anton Y C C 

3) Lee I-S

4) Cadence N Y

Gold Award

1) Cheong E

2) Chung J M

3) Corliss O Y X

4) Isaiah T K Z 

5) Luo X H

6) Ralph C T 

7) Shrimay B S

8) Ran X Y 

9) Renoir T Y K

10) Wang Y Q 

11) Ziv N

5The Moo-O Awards 2017:

Gold Award

6Raffles Institution Mathematics World Contest:

Junior Category - 3rd Overall (Team)

Open Category - 2nd Overall (Team)

7National Spelling Championships Final:

Inter-sch Spelling (2nd Runner Up) - Lee I-S

8Wits 7 words National Debate Competition Finals 2017:

Champion Team (Division 1)
- M Chua
- Ng T Y 
- Raphael N Z Y
- Tay J H
- Wu Y

Inter-sch Debate (Best Speaker Award For Finals) - Ng T Y

Inter-sch Debate (Best Speaker Overal Award - Division 1) - Raphael N Z Y

Inter-sch Debate (Top 10 Speakers Award - Division 1) - Wu Y

9The 2nd GO Academy Cup 2017:

Inter-School Weiqi ( Silver Award) - Wee M

10    Nanyang Chess challenge 2017 organised by Nanyang Primary School:

Inter-School Weiqi (Bronze Medal):
Upper Primary Category - Wee M

11   SYF Art 2017

Inter-sch Art - Selected For Onsite Exhibition
- Ebenesha R D/O T V
- K D Wright
- Liu C
- Nikita R J S
- Toh H Y
- V Ng
-Zhang Z R

12National Coding Competition 2017

Inter-School Infocomm - Silver Award
- K Lee
- K Pang
- Lin Z T
- Low J
- M Eng
- R Lu
- Stephen D M
- T Kew

 13Singapore Primary Science Olympiad 2017

Inter- School Science - Gold Award 
- Lin Z N
- Ng R

Inter- School Science - Silver Award 
- H Lim
- MA R Q
- Ong B Y
- I Chew
- Lim J
- Yeoh Y X

14Chu Cai Bei Composition Writing Competition 2017

Inter-School Competition - Champion - Ng J W

Inter-School Competition - Runner Up - Sim R

Inter-School Competition - Merit
- Lei S Q
- Ng S H
- Pan H T

15Mountbatten Xiangqi Cup Competition 2017 ( Intergenerational Xiangqi Carnival)

Inter-School Chinese Chess - Gold award (U9 Category) - Z Yoo

Inter-School Chinese Chess - Silver award (U12 Category) - K Yoo

Inter-School Chinese Chess - Bronze award (U12 Category) - Goh J

16Science Buskers Festival 2017

Inter-School E2K Science - Judges Award (Natural Presenter)
- Khong Z Y
- Muhammad Izz Q B J

17Cyber Wellness Student Ambassador (CWSA) Award 2017

Inter-School Infocomm - (CWSA) Award 2017 - M Eng

18INSW, International Competitions and Assessments for School (ICAS): Digital Technologies

Achieved High Distinction 
- Tang E
- Chuah E
- E Lim

Achieved Distinction 
- Chong T
- Stephen D M
- Ravikumar S
- C Yap
- K Pang
- M Eng
- R Lu
- Lim C I
- Ng I Russell
- M Ling
- Ong B Y
- T Low
- Ho N
- X Ng
- Ernest N Goh
- Mok Z L
- J Cheong 
- Wee John-Paul
- Han Y X
- Phua Y J

19    58th National Inter-School Team Chess Championships 2017

Inter-School Chess (1st Team Placing (U11 Open - North Zone))
- Chua W C
- J Fong
- Kow B
- Shravann S V P.

Inter-School Chess (National Team Champion (U11 Open - Open Category))
- Chua W C
- J Fong
- Kow B
- Shravann S V P.

20 National Junior Robotics Competition 2017

Inter-School Robotic - 3rd Team Placing (Best Engineering Design Award)
- Goh R
- Ng C R
- Shyam C R

Inter-School Robotic - 3rd Team Placing (Championship Award)
- Mazereeuw L M L
- Soh Z B
- Tan J

2114th "Cha Yang Cup" National Primary School Chinese Chess Competition 2017

Inter- School Chinese Chess - 1st Team Placing at Local Event 
- Goh J
- K Yoo

22    National Youth Upcycling Movement (NYUM) 2017

Inter-School Upcycling - Team Silver Award
- B Ng
- Chou Y X
- Elham H B H
- How S
- J Loh
- Lee J Y
- R Teh
- Tan R
- Tiara L J S
- T Goh
- Yeo L X
- Zhou Y X

23Internation Xiangqi Carnival 2017 (West Coast Competition)

Intergen Chess Competition (Silver Award - U12) - Goh J



ACHIEVEMENTS IN THE PHYSICAL DOMAIN

No.

Competitions and Attainment

1

North Zone Primary School Badminton Championships 2017:

Senior Boys (1st placing):

- Lee N
- Ang Q Y 
- L Hong
- Teo X
- G Lim
- Ong  X L 
- T Koh
- Chiong B


Senior Girls (2nd placing):

- A Loo
- K Chen
- L Kang
- M Hoe
- Nayantara L N
- A Kuan
- C Lim
- A Qiu

Junior Boys (3rd placing):

- E Liao
- G Lim
- J Gee
- R Hor
- D Lim
- C Lim
- Z Tan
- I Chew
- Lee Y F 
- D Yeo 

Junior Girls (4th placing)

- C Koh
- C Tang
- M Tan
- C Ong
- T Teo
- E Chua
- Koh W E
- Kong T Y
- E Yang
- Lei S Q

National Primary School Badminton Championships 2017 (1st Team Placing):

- Lee N
- Ang Q Y
- L Hong
- Teo X
- G Lim
- Ong X L
- Travis K
- Chiong B

2    N1 Cluster Primary School Sports Carnival (Ultimate Frisbee 2017):

Team A - 1st:

- M Eng
- T Lim
- E Cheang
- K Ng
- Sean H
- Izzul-Deen A A 
- R Cheng 

Team B - 1st:

- Immanuel S
- S Bathan
- D-KHuang
- Nor Maszirah B R 
- A Khoo
- Nur Eliana B G 
- Nurul Atiwah B M 

Sportsmanship Award:

- Immanuel S
- S Bathan
- Nurul Atiqah

369th National Schools Individual Chess Championships 2017:

Inter-sch Chess (1st - Senior Boys Category) - Bryan K

Inter-sch Chess (2nd - Senior Boys Category) - Lee I-S

Inter-sch Chess (4th - Senior Boys Category) - Shravann S

413th National Primary School Wushu Championship 2017:

2nd Overall Team Placing - Junior Girls
- Kylie M K
- Koh R E
- Koh B
- Koh V
- Ong C
- Lin Z N
- G Oh
- Koh W Y
- Lim S
- Yeo L T

2nd Team Placing - Junior Girls (Jiti Quan)
- Kylie M K
- Koh R E
- Koh B
- Koh V
- Ong C
- Lin Z N
- G Oh 

2nd Team Placing - Junior Girls (Weapon)
- Kylie M K
- Koh R E
- Koh B
- Koh V
- Ong C
- Lin Z N
- G Oh

Inter-sch Wushu - 1st Placing (4-Duan Broadsword) - Kylie M K

Inter-sch Wushu - 1st Placing (5-Duan Cudgel) - Kylie M K

Inter-sch Wushu - 4th Placing (5-Duan Sword) - Bernice K J E

Inter-sch Wushu - 2nd Placing (5-Duan Spear) - Bernice K J E

Inter-sch Wushu - 4th Placing (Changquan) - Bernice K J E

Inter-sch Wushu - 4th Placing (4-Duan Broadsword) - Vernice K S E

Inter-sch Wushu - 4th Placing (5-Duan Broadsword) - Corinth O Z E

Inter-sch Wushu - 4th Placing (4-Duan Cudgel) - Corinth O Z E

Inter-sch Wushu - 3rd Placing (Sword) - Koh R E

Inter-sch Wushu - 3rd Placing (4-Duan Spear) - Koh R E

Inter-sch Wushu - 2nd Placing (5-Duan cudgel) - Lin Z N

Inter-sch Wushu - 3rd Placing (5-Duan Broadsword) - Lin Z N

Inter-sch Wushu - 1st Placing (3-Duan Nanquan) - Lin Z N

Inter-sch Wushu - 1st Placing (Sword) - Chang R Z

Inter-sch Wushu - 2nd Placing (5-Duan Changquan) - Chang R Z

Inter-sch Wushu - 2nd Placing (5-Duan Sword) - Leon K

Inter-sch Wushu - 2nd Placing (Sword) - Christopher K Y F

Inter-sch Wushu - 4th Placing (Changquan) - Christopher K Y F

5Singapore Minime Fencing Championships 2017:

Inter-sch Fencing - 2nd Individual Placing (Under 12)
- Bryan H Z K

6National Primary School Tennis Championships 2017:

4th Team Placing - Senior Boys
- LLou L
- K Ang
- R Lee
- Ang J
- Lu Z H
- Mahesshen S
- Leong B
- Leroy T

758th National Inter- Primary Schools Track and Field Championships 2017:

Inter-sch Track & Field (1st Individual Placing 100 M D Girls) - Neo E Y

Inter-sch Track & Field (1st Individual Placing 200 M D Girls) - Neo E Y

8National Inter-Primary School Taekwondo Championships 2017:

Inter-sch Taekwondo - 1st Individual Placing (Junior Div - Red Belt U48 Kg)
- Marcus W Y K

Inter-sch Taekwondo - 2nd Individual Placing (Junior Div - Red Belt U48 Kg)
- KG Arun S

Inter-sch Taekwondo - 2nd Individual Placing (Senior Div - Red 1 Belt)
- Kyanna C K Y

Inter-sch Taekwondo - 3rd Individual Placing (Senior Div - Poom Belt U50 Kg)
- Jonathan O C E

958th National Primary School Swimming Competitions 2017: 

Inter-sch swim - 2nd Individual Placing (Girls 12 yrs 100M 50 Fly/50 free B Div)
- Trina L S Y

Inter-sch swim - 2nd Individual Placing (Girls 12 yrs 100M 50 Back/50 Breast B Div)
- Trina L S Y

Inter-sch swim - 3rd Individual Placing (Boys 10 & Under 100M 50 Back/50 Breast B Div)
- Choo L R 

Inter-sch swim - 4th Individual Placing (Boys 10 & Under 100M 50 Fly/50 Breast B Div)
- Choo L R 

Inter-sch swim - 4th Individual Placing (Boys 10 & Under 100M 50 Fly/50 Breast B Div) 
- Jeroy T Z R

1011th National Taekwando Poomsae Championships 2017: 

National Taekwando Poomsae (Individual Girl Gold Medal, B Division, Blue 4) - Gwen K E Q

11National Poomsae Taekwondo Competition 2017 

National Taekwondo Competition - 1st Placing = Mixed Pair ( C Div Yellow 7)
- Izz ILan H B A H

National Taekwondo Competition - 2nd Individual Placing ( C Div Yellow 7)
- Izz ILan H B A H

12Peoples Association Singapore Taekwondo Federation Taekwondo Championships 2017

Taekwondo Championships - Gold Medal (Cat - Young Jnr 1 - Individual - Red 2)
- Koh G

Taekwondo Championships - Bronze Medal (Cat - Young Jnr 1 - Red Belt - Under 26kg)
- Koh G 

13N1 Cluster Primary Schools Sports Carnival 2017 (Football)

Inter-school Football - 1st Team Placing (Girls A Team):
- Nur Erliana B G 
- Kaitlyn D W
- Liu C
- Nikita R J S
- Toh H Y
- V Ng
- Zhang Z R

Inter-school Football - 1st Team Placing ( Boys A Team):
- Zafrul B Z 
- Toh Y S 
- Koh Z T 
- D-K Huang
- Lionel G J 
- Justin E L 

Inter-school Football - Sportsmanship Award:
- Akash R
- E Eng
- Toh E
- L Goh
- Zafrul B Z 
- Toh W S 
- Nurul Atiqah B M S 
- Nur Erliana B G

14N1 Cluster Primary Schools Sports Carnival 2017 (Basketball)

Inter-school Basketball - 2nd Team Placing (Team A)
- M Chow
- Cheng R
- Jee K
- Soh J H
- Ng R
- Lim Rong X K 
- Tan D X

Inter-school Basketball - 3rd Team Placing (Team B)
- N Kwang
- Koh E
- Ng D
- A Chong 
- R Ang
- Koh D
- Leow W X

Inter-school Basketball - Sportsmanship Award
- Ng R
- Jee K
- R Ang
- Koh D

15SPSSC National Primary School Golf Championship 2017:

Inter-school golf (3rd Team Placing - Boys Div):
- Lee B
- J Loh
- E Wong

16th National primary School Championship 2017 

Inter-School Golf (3rd Individual Placing - 12yr & below) - Lee B

19th Sarawak Chief Minister Cup 2017 (D division) 

International Golf - D Division - 1st Individual Placing - Lee B

SPSSC National Golf Championship 2017

Inter-School Golf - 3rd Team Placing (Boys Div) -  Lee B

SportExcel Junior League Circuit

International Golf - 2nd Individual Placing - Group C 11-12yr (Play up a division) - Lee B

16 JDR Tennis Trial Competition 2017

Group Category
- Z Foo
- Lim B

Inter-School Tennis - 1st Individual Placing (Green Ball Single) Gold - Wee E W

Inter-School Tennis - 1st Individual Placing (Orange Ball Single) Gold - Chik D

Inter-School Tennis - 1st Individual Placing (Green Ball Double) Silver Group:
- I Lim
- I Tay

Group 1 - Tang V

Inter-School Tennis - 3rd Individual Placing (Green Ball Single) Bronze - Tay G

Inter-School Tennis - 3rd Individual Placing (Green Ball Single) Gold - E Lim

Inter-School Tennis - 3rd Individual Placing (Orange Ball Single) Silver - E Goh

Inter-School Tennis - 3rd Individual Placing (Orange Ball Single) Silver - E Shao

Inter-School Tennis - 3rd Individual Placing (Green Ball Double) Silver Group:
- Devesh S/O R
- J Lim

17National Taekwando Kyorugi Championships Ambassador Cup 2017

U25 kg) - Koh G

Koko Crunch Junior Taekwando Championship 2017

Taekwando Competition - Gold Medal (Male Individual Green Tip) - R Chaw

18TFF Minime & Thailand Fencing Open Championships 2017 

Internationl Fencing - Silver Medal - Wei J


ACHIEVEMENTS IN THE UNIFORM GROUPS DOMAIN

No.

Competitions and Attainment

1World Scout Day 2017:

Unit gold Award
- 33 students from 2017 Scout CCA

2Chief Commissioner Award 2017 (Brownies):

- Nayli B H
- Tiffany G Y X
- O Z T Chyanne
- Trishha S
- Ong L H
- Yam L S
- Anu P R 

3Puan Noor Aishah Award 2016 (awarded in 2017):

Unit Silver Award (Brownies)
- 48 students from 2016 Brownies CCA unit

4Frank Cooper Sands Award 2016 (awarded in 2017):

Unit Silver Award (Scouts)
- 28 students from 2016 Scout CCA unit